
Ligový fotbal se v Chebu už bezmála třicet let nehraje a toto dlouhé období absence profesionálního fotbalu v našem nechalo na jeho sportovní kultuře výraznou stopu. Přestože Cheb kdysi býval místem, kde se lidé scházeli na fotbalových utkáních a stadion žil emocemi a radostí ze hry, dnes si místní obyvatelé mohou na tento čas pouze zavzpomínat. Stadion Lokomotiva, který dříve býval svědkem ligových zápasů a naplněných tribun, dnes zeje prázdnotou a vůbec nenabízí zázemí pro fanoušky. I přesto ale fotbalová vášeň v Chebu nevyhasla – naopak přežila v jiné podobě.
Za těchto téměř třicet let se ve městě vytvořilo několik neformálních základen fanklubů a skupin, které se hlásí k různým tradičním ligovým týmům po celé České republice. Fotbalová kultura zde našla nový způsob, jak přežít – místo toho, aby se lidé scházeli na stadionu za účelem sledování místního týmu, chodí do některé z chebských hospod nebo restaurací, kde se společně sledují přenosy zápasů svých oblíbených mužstev.
Pokud byste se dnes vydali na procházku po nejznámějších chebských hospodách, možná by vás překvapilo, jak různorodé je spektrum fotbalových příznivců v tomto městě. Každá hospoda nebo restaurace má svého ducha a své specifické publikum. Například na zimním stadionu, kde se nachází restaurace Radegastovna, byste našli základnu skalních fanoušků pražské Sparty.
Ovšem Sparta rozhodně není týmem, kterému se v nejvíce Chebu fandí. Mnoho místních obyvatel totiž sympatizuje s Baníkem Ostrava, což je na první pohled poměrně paradoxní, vzhledem k tomu, že Baník je z Chebu vzdálen přes celou republiku. Přesto se právě Baníku podařilo získat v Chebu největší popularitu mezi všemi ligovými kluby. Je to především díky fotbalové historii a spojitosti těchto měst. Tato popularita Baníku Ostrava se projevuje například tím, že na jeho zápasy jsou pravidelně organizovány cesty přímo z Chebu. Není výjimkou, že se na utkání vypravuje minibus, a v případě většího zájmu dokonce celý autobus plný nadšených fanoušků. Tito lidé neváhají ujet stovky kilometrů, aby mohli být přítomni přímo na stadionu a podpořit svůj tým naživo. Tato oddanost týmu ukazuje, jak hluboko může fotbal zakořenit v srdcích lidí a jak silné pouto může vytvořit, a to i na takovou vzdálenost. Pokud zrovna budete o víkendu na výletě v Chebu a uslyšíte rezonovat „gól“ v ulicích i v čase, kdy se nehraje mistroství světa v hokeji, tak vězte, že branku právě vstřelil klub ze Slezka.
Kromě Baníku a Sparty ale v Chebu najdete fanoušky i dalších týmů. Prakticky každá hospoda v tomto městě má svého „specialistu“ – někoho, kdo se hlasitě hlásí k určitému klubu a neváhá o něm diskutovat s ostatními. Ať už jde o slavistického fanouška, fandu Plzně nebo příznivce menších klubů, debaty o fotbale jsou v těchto zařízeních časté a často velmi vášnivé. Fotbal zde není jen sportem, ale také prostředkem, jak spojit lidi a vytvořit komunitu.
Je zajímavé sledovat, jak se fotbal v Chebu vyvíjel od doby, kdy zdejší klub hrál ligu, až po současnost, kdy se lidé spojují především prostřednictvím podpory týmů z jiných měst. Tento přerod ukazuje, že vášeň pro fotbal se nedá snadno vymazat, i když stadion zůstane léta prázdný. V dnešní době, kdy ligový fotbal nabírá na obrátkách a zápasy přitahují stále více diváků, je otázka fanouškovství v Chebu stále aktuální. Pokud byste chtěli vyjádřit svůj názor, můžete se zúčastnit naší ankety na webu, kde se ptáme, komu fandíte vy. Je to Baník, Plzeň, Sparta, Slavia, nebo snad jiný tým? Ať už vaše odpověď bude jakákoliv, jedno je jisté – fotbal v Chebu stále žije, byť v trochu jiné podobě, než jak ji známe z minulosti. Ale stále to neznamená, že by jednou nemohla přijít doba, kdy Cheb zase bude na české fotbalové mapě výraznější nejen na tribunách.